ساتوشی ناکاموتو با چه قیمتی از بیت‌کوین، ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد؟ (1400/01/09)

سلیمی اکسچنج

به گزارش Cointelegraph، تخمین زده شده‌است که شکست سقف ۱۸۲ هزار دلاری قیمت بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل خواهد کرد.

طبق داده‌های آماری، جف بیزوس، بنیانگذار آمازون، با دارایی خالص ۱۸۱/۶ میلیارد دلار، از مارس ۲۰۲۱، ثروتمندترین مرد جهان است. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا نیز با ۱۶۳/۷ میلیارد دلار سرمایه که بیش از ۲۰ درصد آن از تولید خودروهای برقی می‌باشد، دومین فرد ثروتمند جهان است.

ساتوشی ناکاموتو چقدر بیت‌کوین دارد؟

ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، وایت پیپر بیت‌کوین را در اکتبر ۲۰۰۸ با مجوز عمومی MIT منتشر کرد. در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، نخستین بلوک زنجیره بیت‌کوین، معروف به "بلوک آفرینش"، استخراج شد که نشانگر راه‌اندازی شبکه بیت‌کوین و آغازی بر جنبش ارزهای رمزنگاری‌شده و بلاک‌چین بود.

اگرچه ارقام دقیق همچنان نامشخص است، اما از ژانویه تا ژوئیه ۲۰۰۹، تخمین زده می‌شود که ساتوشی ناکاموتو بیش از ۱ میلیون بیت‌کوین استخراج کرده‌است. این بدان معناست که با توجه به قیمت بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله، ارزش دارایی ساتوشی ناکاموتو تقریبا ۵۴ میلیارد دلار می‌باشد. به عبارت دیگر، اگر قیمت بیت‌کوین به ۱۸۲ هزار دلار برسد، ارزش خالص دارایی ناکاموتو در حدود ۱۸۲ میلیارد دلار قرار می‌گیرد که بالاتر از ارزش خالص دارایی فعلی بیزوس است.

در سال ۲۰۱۰، سرجیو دمیان لرنر، پژوهشگر برجسته ارزهای دیجیتال، یک مقاله تحقیقاتی منتشر کرد که دارایی‌های بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو را تخمین می‌زند. با تجزیه و تحلیل بلوک‌های اولیه‌ای که ساتوشی استخراج کرده بود، لرنر برآورد کرد که احتمالاً ۱ میلیون بیت‌کوین متعلق به ساتوشی است.

آیا قیمت بیت‌کوین می‌تواند به ۱۸۲ هزار دلار برسد؟

بر اساس تحلیل لرنر از بلوک‌های استخراج‌شده توسط ساتوشی، در حالی که مدل‌های قیمتی بسیاری وجود دارند که پیش‌بینی می‌کنند قیمت بیت‌کوین به ۲۰۰ تا ۱ میلیون دلار برسد، اما شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، مدل سهام به جریان (S2F) است.

مدل S2F با استفاده از یک فرمول مبتنی بر رابطه بین ارزش بیت‌کوین در مقابل عرضه موجود (Stock) و مقدار ورودی جدید بیت‌کوین به بازار (Flow)، پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ هزار دلار و سپس به ۲۸۸ هزار دلار خواهد رسید.

در نوامبر سال ۲۰۲۰، PlanB، سازنده مدل S2F، گفت: مردم از من می‌پرسند که آیا هنوز به مدل خود اعتقاد دارم یا خیر. به صراحت می‌گویم: من شک ندارم که S2FX مدل مناسبی بوده و بیت‌کوین قبل از دسامبر ۲۰۲۱ به مقادیر ذکرشده خواهد رسید.

اگر بیت کوین طبق مدل S2F تا سقف ۲۸۸ هزار دلار افزایش یابد، ثروت ساتوشی ناکاموتو به حدود ۲۸۸ میلیارد دلار رسیده و خالق آن را در مقابل بیزوس و ماسک قرار می‌دهد.

در همین حال، برخی دیگر از پیش‌بینی‌های قیمت بیت‌کوین در چرخه صعودی بازار فعلی حتی بیشتر از این بوده‌است. به عنوان مثال، بلومبرگ پیش‌بینی کرد که اگر بیت‌کوین به یک دارایی ذخیره ریسک‌پذیر تبدیل شود، می تواند به ۴۰۰ هزار دلار نیز برسد.

با این حال، هویت ساتوشی همچنان یک راز باقی مانده‌است و حتی مشخص نیست که این فرد امروز زنده است یا خیر.

سلیمی اکسچنج - واحد تخصصی تحلیل و تولید محتوا            

 منبع:https://b2n.ir/n84676